b_150_0_16777215_00_images_Rozwazania_CechyMuzycznego_szczyt.jpgOstatnio jestem w trakcie czytania książki o alpinistach. Myślę sobie: ile w tych ludziach pasji i zaangażowania w to co robią. Jak jest z nami? Czy potrafimy tak w pełni jak oni zmotywować swoje ciało i duszę do działania? 

Pasji w swoim życiu można mieć wiele. Dla każdego posługującego w Diakonii Muzycznej w mniejszym bądź większym stopniu taką pasją jest muzyka. Skoro lubimy muzykę, to łatwiej przychodzi nam wykonywanie zadań z nią związanych: prowadzenie śpiewów, układanie pieśni na Eucharystię i nabożeństwa, czy animowanie śpiewem przy różnych zabawach. Czy wykonujemy te zadania z zaangażowaniem? A co to w ogóle znaczy?

Kiedy zastanawiam się nad wyrazem zaangażowanie, to na myśl przychodzi mi obraz człowieka, który daje z siebie sto procent, aby wypełnić powierzone mu zadanie. Poświęca mu cały swój czas i uwagę oraz wie, że dał z siebie wszystko co mógł. Czy właśnie taką postawę przyjmuję jako animator muzyczny? Gdy wracam pamięcią do chwil, kiedy prowadziłam śpiewy przez pierwszych kilka dni na oazie letniej myślę sobie: jasne, że byłam zaangażowana. Starałam się jak najlepiej nauczyć uczestników pieśni i biegłam z gitarą, kiedy to było potrzebne. Jednak, gdy zastanawiam się nad tym głębiej, dochodzę do wniosku, że za mało było we mnie duchowego zaangażowania w muzykę. Bo przecież nie sztuka jest dobrze zaśpiewać pieśń, ale sztuką jest się nią modlić. W pieśń należy się wsłuchać, prześledzić jej wersy. Nie można śpiewać tylko przy użyciu rozumu. Trzeba śpiewać przede wszystkim sercem. 

Co robić żeby zaangażować się nie tylko z zewnątrz, ale i od środka? Jedno proste słowo: modlitwa. Przed śpiewami, po śpiewach, czy w czasie swojej osobistej rozmowy z Panem Bogiem. Bez niej może i zdołamy zrobić wiele, bo przecież od czego mamy swoje umiejętności, ale co będzie wtedy z naszą duchową częścią posługi? Nie znajdziemy jej, a przecież każdy z nas wie, że to ona jest najistotniejsza. Dlatego dbajmy o naszą relację z Jezusem. On na pewno doda nam sił do tego abyśmy mogli w pełni wypełniać powierzane nam muzyczne zadania. „Panie daj nam łaskę, abyśmy służyli naszym bliźnim, tak jak i Ty służyłeś nam całym swoim życiem”.

Początek strony