(…) święte Triduum Męki Zmartwychwstania jaśnieje jako szczyt roku liturgicznego.
(Ogólne Normy Roku Liturgicznego i Kalendarza, 18)

Zaledwie trzy dni w roku. To nawet niecały jeden procent z 365. Łatwo taki czas przegapić, przespać, przepracować w domu na myciu okien, gotowaniu i pieczeniu. Mimo że Święta Wielkanocne to niedziela i poniedziałek, najważniejsze rzeczy zaczynają się już w czwartek wieczorem.

Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali, jak Ja was umiłowałem

Treść aklamacji przed Ewangelią opisuje istotę Mszy Wieczerzy Pańskiej. Jezus tuż przed wypełnieniem swojej misji przekazuje nam najważniejsze polecenie – przykazanie miłości. Sam najpełniej to przykazanie realizuje przez maksymalny wyraz miłości – śmierć na krzyżu.

Dla nas Chrystus stał się posłuszny aż do śmierci, a była to śmierć Krzyżowa. Dlatego też Bóg wywyższył Go nad wszystko i dał Mu Imię, które jest ponad wszelkie imię.

 W Liturgii na część Męki Pańskiej pochylamy się nad tajemnicą Krzyża. Adorujemy Krzyż. Wcześniej Kościół wyraża swoją niezdolność do wypowiedzenia i uwielbienia tej tajemnicy. W procesji wejścia jakby odbiera nam mowę, a cały Kościół w milczeniu oddaje cześć przez oddanie pokłonu Najwyższemu.

Weselcie się już zastępy aniołów w niebie (…)

Trudno za pierwszym razem ogarnąć piękno i bogactwo Exsuletu (Orędzie Wielkanocne w czasie Wigilii Paschalnej). Co roku trzeba by się w niego dokładnie wsłuchiwać i wyłapywać coraz to nowsze, wzruszające fragmenty. Cała liturgia Wigilii Paschalnej mimo swojego dostojeństwa i powagi jest szalenie radosna. W parafii, w której od kilku lat przeżywam Triduum po około trzygodzinnej liturgii, zawsze po zakończonej liturgii schola mogłaby jeszcze długo uwielbiać Zmartwychwstałego.

Myślę, że czas Triduum Paschalnego należałoby potraktować jako pewnego rodzaju rekolekcje. Wszystkie prace domowe, próby zespołów posługujących muzycznie, Drogę Krzyżową, post, sobotnie oczekiwanie spróbujmy potraktować jako element tych rekolekcji. Niech nie oddalają nas one od tajemnic paschalnych, a będą czasem ich rozważania.

Należy też pilnie i aktywnie włączać się w śpiew, czy posługujemy czy uczestniczymy w liturgii. Warto zwrócić uwagę na wszystkie teksty jakie śpiewamy. Istotna jest też obecność ciszy w liturgii. Dlaczego milczymy? Znamy przecież tyle pieśni…

Zachęcam też do lektury w przerwach między obowiązkami domowymi. Zapraszam na www.brewiarz.katolik.pl, gdzie możecie znaleźć wiele ciekawych informacji i rozważań, dotyczących Triduum.

To tylko trzy dni…

Początek strony