W sobotę 17 maja odbyło się kolejne spotkanie Diecezjalnej Diakonii Jedności. Przedstawiciele poszczególnych diakonii wspólnie zastanawiali się nad istotnymi sprawami dla Ruchu w naszej diecezji. Diakonię muzyczną reprezentowała Emilia Kibała. Omówiono plan Lokalnej Oazy Matki, która po raz pierwszy od wielu lat zgromadzi razem Domowy Kościół i gałąź młodzieżową Ruchu Światło-Życie. Zaprezentowana została Diakonia Oaz Rekolekcyjnych (jedna dla wszystkich gałęzi Ruchu). Była również mowa o planie pracy rocznej w Ruchu w nadchodzącym roku formacyjnym. Zasygnalizowane zostało zagadnienie kadencyjności w diakoniach diecezjalnych.

Spotkania Diakonii Jedności zawsze są wspaniałym obrazem wspólnotowego działania i podejmowania odpowiedzialności za Ruch w naszej diecezji. Mamy nadzieję, że treści tam omówione będą owocować w konkretnej posłudze diakonii.

b_200_0_16777215_00_images_Wydarzenia_Inne_SA201405.jpgW dniach od 9 do 11 maja odbyła się kolejna sesja Szkoły Animatora w domu rekolekcyjnym „Jackówka” w Paradyżu. W sesji uczestniczyło 20 osób, z czego 9 to członkowie diakonii muzycznej. Tematem przewodnim była pedagogia w kontekście Ruchu Światło-Życie. Omawialiśmy zagadnienia związane z tworzeniem małych grup, ich rozwijaniem oraz poznaliśmy podstawowe zagadnienia z eklezjologii (nauka o Kościele). W sobotę odbywała się w Paradyżu pielgrzymka służby liturgicznej, podczas której mogliśmy posługiwać śpiewem razem z klerykami Seminarium Duchownego. W śpiew włączyli się też inni uczestnicy Szkoły Animatora.. Pielgrzymka służby liturgicznej była dla nas okazją  do sprawdzenia się w dynamicznej sytuacji. Było to piękne doświadczenie, które pokazało nam, że czasem nawet pomimo braku solidnego wcześniejszego przygotowania, z pomocą Ducha Świętego możemy śpiewać na chwałę Bożą i ku uświęceniu innych.

b_200_0_16777215_00_images_Wydarzenia_Rokitno_Kalwaria2014-03.jpgW piątek przed Niedzielą Palmową mieliśmy okazję posługiwać w czasie Nabożeństwa Kalwarii Rokitniańskiej. Naszym śpiewem i rozważaniami mogliśmy ubogacić ten wyjątkowy czas. Droga Krzyżowa dróżkami kalwaryjskimi liczy aż 32 stacje, a wierni mają do pokonania 4,5km. Każdy przyszedł tu z jakąś intencją, aby przez ręce naszej Rokitniańskiej Pani mogły trafić do Ojca. Wraz z modlitwą  ofiarowaliśmy również swój trud wędrówki. Mieliśmy doskonałą okazję do tego, aby pod koniec Wielkiego Postu zatrzymać się i zanurzyć w refleksji nad tajemnicą zbawienia. Szczególnym dla mnie momentem było zatrzymanie się przy stacji nazwanej: Umierający Jezus. Na małe wzgórze udało się paru Księży aby odczytać rozważanie, natomiast wierni pozostali na dole. W tym momencie mogło się odnieść wrażenie jakbyśmy namacalnie cofnęli się do wydarzeń sprzed 2000 lat. Byliśmy na Golgocie, a z góry patrzył się na nas Jezus. Trwaliśmy w modlitwie i oddawaliśmy mu cześć. Drogę do Sanktuarium oświetlały nam pochodnie, które otrzymaliśmy wcześniej. Ze śpiewem na ustach i światłem w ręku przemierzaliśmy nasze ostatnie etapy wędrówki. Droga Krzyżowa zakończyła się apelem w Bazylice Rokitniańskiej. Fanfary, które zabrzmiały na zasłonięcie obrazu przypomniały mi jak ważne jest to dla mnie miejsce, jak wiele wspomnień i wyproszonych modlitw się z nim wiąże. Myślę, że nie tylko dla mnie, ale i  wszystkich nas – młodzieży Kamuzo, jak nazwał nas Ksiądz kustosz, to miejsce odgrywa szczególna rolę w naszym życiu. Przyjeżdżajmy zatem coraz liczniej na to wielkopostne wydarzenie, gdyż „Kamuzowe” Rokitno zawsze nas wyczekuje. 

b_200_0_16777215_00_images_Wydarzenia_Rokitno_Kalwaria2014-01.jpgb_200_0_16777215_00_images_Wydarzenia_Rokitno_Kalwaria2014-02.jpgb_200_0_16777215_00_images_Wydarzenia_Rokitno_Kalwaria2014-04.jpg

Modlitwa - jest lekiem na wszelkie wątpliwości. To właśnie przez wzgląd na pragnienie bliskiego spotkania z Matką stanowiła ona główny, obok posługi diakonijnej, cel pielgrzymowania. Będąc tegoroczną maturzystką w obliczu nowych decyzji i wyborów, czas spędzony na Jasnej Górze pozwolił mi oderwać się od rzeczywistości szkolnej, podjąć próbę refleksji oraz duchowego oddechu. W kontekście muzycznej posługi - doświadczyć wspólnoty jednoczącej się w pięknym śpiewie na cześć Pana. W tak szczególnym miejscu i tak ważnej okoliczności, nabrała ona zupełnie innego wymiaru, pozwoliła dzielić się radością i ufnością w Bożą Opatrzność z setkami innych maturzystów, często również pogubionych i szukających odpowiedzi na własne pytania. Wierząc we wspaniały plan dla mojego życia wiem, że modlitwa i możliwość osobistego spotkania z Matką Bożą Częstochowską były czasem owocnym, który z pewnością będzie rzutował na moją dalszą przyszłość. (Kamila Majka)

Adoracja - Wspólnie się zebraliśmy by razem pokłonić się przed Matką Boską i adorować Ją w Jej wizerunku. Było to o tyle wspaniałe, że pomagała nam w modlitwie muzyka, którą tak bardzo kochamy. Zwieńczeniem spotkania z diakonią jak i "Jasną Górą" była wspólna koronka przed odsłoniętym obrazem. (Przemek Ziółkowski)

Trud -  indywidualne przygotowania każdego z nas, przypominanie sobie melodii poszczególnych głosów pieśni, przebyte kilometry, aby na czas stawić się u stóp Jasnogórskiej Pani i służyć swoim śpiewem - to wszystko wymagało od nas odrobiny wysiłku. Mam nadzeję, że tak jak nasze przygotowanie do pielgrzymki maturzystów zaowocowało piękną posługą, tak trud nauki przemieni się w jak najlepsze wyniki egzaminu dojrzałości każdego maturzysty ;) (Ewelina Patrzykąt)

Ufność nasza ... chroń nas - tak śpiewem wołaliśmy do Jasnogórskiej Pani. Zawierzenie naszej najbliższej przszłości tzn. egzaminów maturalnych było akcentem kończącym pielgrzymkę a zarazem początkiem życia w nadziei, że Matka wysłucha naszych próśb i zaniesie je do Boga Ojca. Wierzymy, że nasze modlitwy na Jasnej Górze zostaną wysłuchane a nasza przyszłość wypełni się zgodnie z planem. (Sławek Kuczak)

Rozważania - wiele ich na Pielgrzymce Maturzystów. Wierzyć w moc nauki, czy w moc modlitwy? Oddać wszystko w ręce Boga, czy odsunąć się od Niego na czas przygotowań do matury i skoncentrować się wyłącznie na chłonięciu wiedzy? Co jeśli nie zdam egzaminu dojrzałości lub moje wyniki będą za słabe, aby pójść na wymarzone studia?  Panu Bogu oddajmy swoje troski, lęki i stresy, a pilnie się ucząc nie zapominajmy o Maryi, która tak samo jak nasi rodzice, chce nas wspierać zwłaszcza w tym trudnym czasie. (Agata Horyszko)

Aż do Częstochowy... Maturzysta podejmie się dalekiej pielgrzymki, by uratować swoje 30 procent. Wstawiennictwo Maryi to solidna pomoc, za którą wszyscy zdający są wdzięczni. (Agnieszka Włosińska)

b_200_0_16777215_00_images_Wydarzenia_Warsztaty_Triduum_WarsztatyTriduum2014.JPGZakończyły się w  Głogowie Warsztaty przed Triduum Paschalnym. Około 30 osób głownie spoza Głogowa  przez weekend spotykało się w gościnnej parafii Matki Bożej Królowej Polski, by pod czujnym okiem (i uchem) prowadzących warsztaty animatorów Diakonii Muzycznej przygotować repertuar śpiewów do wykorzystania w liturgiach Triduum Paschalnego. Krótki czas warsztatów i dość spory repertuar sprawiły, że był to czas szczególnie intensywny. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał specjalnie wydany na tę okazję śpiewnik. Warsztaty przed Triduum to nie tylko ćwiczenie pieśni. Był czas więc na konferencje o liturgiach Triduum Paschalnego i był czas na wspólną modlitwę. Wszak bez niej posługa śpiewem byłaby jedynie występem. Także podczas ćwiczenia pieśni animatorzy prowadzący warsztaty próbowali zwrócić uwagę uczestników na bogactwo, piękno i głębię wyśpiewywanych tekstów. Wszystko po to, by posługa była głębsza, płynąca z serca. Warsztaty zwieńczyła uroczysta Eucharystia o godz. 12.30 w kościele parafialnym, podczas której uczestnicy posługiwali śpiewem wykorzystując poznany w czasie ćwiczeń repertuar. Animatorom prowadzącym należą się szczere podziękowania za włożony trud.

Urzekła mnie atmosfera jaka panowała na warsztatach. Ludzie, których poznałam okazali się przesympatyczni, zgrani i pełni zapału do pracy. Bardzo dużo nauczyłam się od animatorów prowadzących śpiewy oraz z konferencji ks. Łukasza. Jestem im wdzięczna za ich pracę - napisała po warsztatach uczestniczka Aleksandra Mazur.

Mamy nadzieję, że praca warsztatowa zaowocuje pięknem liturgii Triduum Paschalnego w parafiach.

PS: W Galerii można obejrzeć kilka zdjęć z warsztatów.

Podczas odbywającej się w Częstochowie XXXIX  Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie zostały zaprezentowane znak kolejnego roku formacyjnego „Radość Ewangelii” oraz piosenka roku wyłoniona w drodze konkursu. Została nią kompozycja naszych animatorek Adrianny Rękawieckiej i Katarzyny Jaskólskiej p.t.: „Radość przemienionych serc”. Autorkom szczerze gratulujemy. :-)

Poniżej prezentujemy nagranie i zapis nutowy.

Pobierz nagranie

Posłuchaj:

Pobierz zapis nutowy 

Fot.: Joanna KowalikKolejne KAMUZO za nami. Ale pozostają nie tylko wspomnienia pięknych chwil. KAMUZO niesie ze sobą doświadczenie Boga przez muzykę i śpiew, kształtowanie własnego wnętrza, które dopiero pozwala na piękną służbę w rzeczywistości Kościoła. Poniżej prezentujemy relacje uczestników z przeżytych rekolekcji.

Czas dla Pana

Kornelia Pukacka

W tym roku pojechałam na KAMUZO po raz pierwszy. Na początku trochę się bałam, bo byłam jedną z najmłodszych uczestniczek, ale później jakoś poszło. Jestem pod wielkim wrażeniem tego, co się działo. Starsze koleżanki opowiadały mi mi o KAMUZO wiele pozytywnych rzeczy, ale dopiero kiedy przyjechałam, stwierdziłam, że jest naprawdę rewelacyjnie! Wyzwaniem były dla mnie warsztaty mikrofonowe, jednak wkońcu udało mi się zaśpiewać. Ostatniego dnia usłyszeliśmy wszystkie nagrania razem i muszę przyznać, że wyszło wspaniale. Na KAMUZO było mnóstwo muzyki i śpiewu, czyli tego, co uwielbiam. Jednak podstawą tych rekolekcji był Bóg. To właśnie dzięki Niemu dobrze je przeżyłam. I choć czasami ciężko było się skupić na modlitwie, nie żałuję. Zachwyciły mnie codziennie wieczorne adoracje. Dla mnie był to czas, kiedy mogłam wspólnie z Panem Bogiem przemyśleć różne sprawy. Na KAMUZO zrobiła na mnie wrażenie wspólnota, jaką wszyscy tworzyliśmy. Cieszę się, że pojechałam. Chwała Panu!

Wdzięczność

Ania Gorzelana

Fot.: ks. Marcin KliszczFerie 2014 uważam za bardzo udane. Dużą część spędziłam na cudownych rekolekcjach muzycznych w Rokitnie. Kurs Animatorów Muzycznych Oazowych, czyli tzw. KAMUZO trwało dziesięć dni (03 II – 14 II). Czas ten z pewnością nie był zmarnowany i ufam, że zrodzi piękne owoce.

Na KAMUZO śpiewaliśmy na cześć Boga. Poznawaliśmy ładne pieśni, słuchaliśmy ciekawych konferencji, uczyliśmy się grać na instrumentach, a także doskonaliliśmy swój warsztat muzyczny. Uczyliśmy się również teorii muzyki – mieliśmy zajęcia dykcji i emisji głosu, odczytywaliśmy nuty, a także poznawaliśmy ciekawą historię muzyki. Te zajęcia odbywały się w ramach tzw. Małej Szkoły Muzycznej.

Zakończyło się KAMUZO 2014. 40 młodych ludzi z oaz i wspólnot parafialnych oraz 11 osób z Domowego Kościoła i Oazy Dorosłych pod kierunkiem 11 animatorów tworzyło tegoroczną edycję rekolekcji muzycznych. 

Zdjęcia z rekolekcji można zobaczyć na naszej stronie w Kamionce zdjęć, na stronie Sanktuarium Rokitniańskiego oraz Gościa Niedzielnego (edycji zielonogórsko-gorzowskiej).

Zegar astronomiczny - bazylika w GdańskuZakończył się rok 2013. Przełom roku, to czas podsumowań i planów na przyszłość.

Co za nami?

W końcówce stycznia 2013 r. miało miejsce trzydzieste pierwsze KAMUZO. Wzięło w nim udział 39 uczestników. 19 osób było pierwszy raz na takich rekolekcjach, reszta po raz drugi i więcej. Pierwszy raz zostało również zorganizowane KAMUZO®. Niewielka liczba uczestników, ale bardzo owocne spotkanie.

W Wielkim Poście udało się przeprowadzić dwie serie warsztatów przygotowujących do Triduum Paschalnego: w Gorzowie Wielkopolskim i w Zielonej Górze. Wzięło w nich udział łącznie ponad 100 osób. 

Tradycyjnie już, jak co roku, Diakonia Muzyczna posługiwała podczas nabożeństwa Kalwarii Rokitniańskiej, zielonogórskiej edycji Światowych Dni Młodzieży oraz w Pielgrzymce Maturzystów do Częstochowy. 

Zapisy na KAMUZO i KAMUZO® trwają. Równolegle podejmowane są przygotowania do tych rekolekcji. Tradycyjnie już w okresie między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem miało miejsce spotkanie animatorów, którzy będą posługiwali. Tym razem spotkaliśmy się w Gorzowie, na plebani katedralnej. Rozpoczęliśmy wspólną modlitwą Liturgią Godzin. Po niej nastąpił czas pracy nad KAMUZO. Omówiliśmy plan działań, tematykę formacyjnej strony rekolekcji (adoracje, tematyka Apeli Jasnogórskich, cykl czytań), poszczególne zadania związane z repertuarem czy prowadzeniem Małej Szkoły Muzycznej. Oprócz stałych elementów KAMUZO (które pojawiają się każdego roku) planowane są jeszcze inne, dodatkowe. Mamy nadzieję, że będzie jak zawsze intensywnie, ale i ciekawie. Można to sprawdzić zapisując się na dany typ rekolekcji. Aby jednak nasze ludzie wysiłki nie poszły na marne, potrzeba gorliwej modlitwy w intencji rekolekcji (moderatora, animatorów i uczestników) do czego bardzo zachęcamy.

b_200_0_16777215_00_images_Wydarzenia_ORD_Slubice.JPGW dniach 7-11 listopada 2013 roku w Słubicach odbyła się Oaza Rekolekcyjna Diakonii. Uczestniczyli w niej członkowie ruchu z różnych gałęzi i filii, w tym również członkowie naszej diakonii.

Oaza Rekolekcyjna Diakonii to krótkie, ale intensywne rekolekcje, w których na nowo odkrywamy charyzmat Światło-Życie. W kolejnych dniach pochylamy się nad rzeczywistością Nowego Człowieka, Nowej Wspólnoty i Nowej Kultury. W katechezach, konferencjach, modlitwie i liturgii zgłębialiśmy te pojęcia, odkrywaliśmy ich praktyczną realizację w Ruchu Światło-Życie. Owocem ORD jest decyzja o rozpoczęciu drogi do Stowarzyszenia "Diakonia Ruchu Światło-Życie".

Oaza Rekolekcyjna Diakonii była również czasem osobistej refleksji nad zaangażowaniem w życie wspólnoty Ruchu Światło-Życie oraz weryfikacji naszego obrazu tego ruchu (nie zawsze prawdziwego lub niepełnego). Bardzo pozytywnym aspektem ORD jest spotkanie się członków ruchu różnych gałęzi, dzięki czemu mogą się nawzajem poznawać, dzielić doświadczeniami, planować wspólne działanie.

Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki w swoim testamencie pisze o charyzmacie Światło-Życie jako o darze danym i zadanym. Czas ORD uświadomił nam, że Ruch Światło-Życie nie jest dla nas tylko czymś, co dostajemy, ale czymś, co powinniśmy współtworzyć i za co powinniśmy podejmować odpowiedzialność.

PS. W Galerii znajdziemy garść zdjęć z tych rekolekcji.

b_200_0_16777215_00_images_Wydarzenia_Inne_DWDD20131.jpgDWDD czyli Dzień Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych, to zebranie przedstawicieli poszczególnych diakonii z kilku diecezji stanowiących filię (w Ruchu Światło-Życie). Celem jest wspólna modlitwa i rozeznanie sytuacji  danych diakonii w różnych miejscach posługi. Jest to również czas zastanowienia, jak w tych wspólnotach realizować hasło roku formacji w Ruchu (Narodzić się na nowo). Takie spotkanie miało miejsce dla filii poznańskiej 26 października. Wśród członków różnych diakonii z naszej diecezji byli także obecni odpowiedzialny za Diakonię Muzyczną - Jakub Jęczmionka i ks. Łukasz Parniewski oraz Krzysztof Marcinkiewicz. Obecni byli także przedstawiciele diakonii muzycznych z diecezji szczecińsko-kamieńskiej i kaliskiej. Spotkanie w diakonii prowadził p. Marcin Łęczycki (z żoną) - odpowiedzialny za Centralną Diakonię Muzyczną. Podczas spotkania był czas na dzielenie się radościami i trudnościami w funkcjonowaniu diakonii muzycznych a także na wymianę doświadczeń w pracy diakonijnej (także kontaktów). 

b_200_0_16777215_00_images_Wydarzenia_KODA2013.jpgZa nami już okres dziewięciodniowych rekolekcji KODA. Był to dość wyczerpujący czas, szczególnie jeśli popatrzymy na to od strony posługi animatora muzycznego.

Przygotowanie codziennej jutrzni, nieszporów, apelu Maryjnego, czy też odpowiedni wybór pieśni na szczytowy punkt programu dnia – Eucharystię – to nie lada wyzwanie, zwłaszcza gdy jest się mocno ograniczony czasem. Jednak te trudne zadania dały możliwość rozwinięcia swoich umiejętności i zdolności osobom z diakonii muzycznej (nie tylko tym z naszej diecezji). Dla większości z nich było to potrzebne doświadczenie późniejszej posługi na oazie, jako animator muzyczny. Posługiwaliśmy m.in. na dwóch mszach parafialnych w Rokitnie, starając się, aby swoim śpiewem pomagać ludziom w modlitwie i zbliżyć ich do Boga. 

fot.: K. Król; www.zgg.gosc.plNarodzić się na nowo - hasło roku formacji w Ruchu Światło-Życie szczególnie przyświecało animatorom, którzy zgromadzili się w Rokitnie na Dniach Wspólnoty Animatorów i Diakonii. Narodzić się na nowo, to przede wszystkim podjąć na nowo wezwanie do ewangelizacji. Spotkanie w Rokitnie było czasem refleksji nad stanem ewangelizacji w naszych wspólnotach oazowych i diakonijnych. Było czasem refleksji nad dotychczasowymi działaniami i planowaniem nowych inicjatyw w nadchodzącym roku szkolnym. Było więc podsumowanie rekolekcji wakacyjnych, spotkania w rejonach oazowych oraz we wspólnotach diakonijnych. Diakonii Muzycznej przypadło również podjęcie posługi w sobotę na uroczystej Mszy dożynkowej. Niedziela, to czas Pielgrzymki Ruchu przed oblicze Matki Cierpliwie Słuchającej. Czas dziękczynienia Ruchu czyli dzieci, młodzieży, dorosłych i rodzin za dar rekolekcji oazowych i prośba o owoce w naszych środowiskach życia. Diakonia Muzyczna tradycyjnie służyła śpiewem podczas Eucharystii, by także w ten sposób wyrazić wdzięczność Bogu za siły w posłudze podejmowanej podczas wakacyjnych oaz. 

Fot.: K. JaskólskaDobiegły końca Światowe Dni Młodzieży z papieżem Fraciszkiem w Rio de Janeiro. W łączności z wydarzeniami w Brazylii odbywały się w sobotni wieczór (i noc) Dni Młodych w Świebodzinie u stóp figury Chrystusa Króla. Spotkanie to obfitowało w koncerty, nabożeństwa, świadectwa. Centralnym punktem była Eucharystia pod przewodnictwem ks. biskupa Stefana Regmunta a po niej radosna modlitwa uwielbienia przeplatana transmisją z Rio de Janeiro. Muzyczną posługę podjął projekt TFP (Tymczasowa Formacja Prowizoryczna) we współpracy z różnymi śpiewającymi osobami, w tym z przedstawicielami naszej Diakonii Muzycznej i zaprzyjaźnionej z nami scholi akademickiej z parafii św. Jakuba w Warszawie. Dni młodych poprzedził intensywny czas warsztatów. Od czwartku goszczące muzyków Liceum Ogólnokształcące w Świebodzinie rozbrzmiewało radosnym śpiewem ćwiczących śpiewaków. Dzięki temu z tak różnych grup można było stworzyć jeden zespół posługujący podczas świebodzińskiego święta młodych. Ufamy, że dzięki temu udało się pomóc uczestniczącej młodzieży w modlitwie i spotkaniu z Bogiem we wspólnocie wierzących.

Fot. K. Jaskólska

b_200_0_16777215_00_images_Wydarzenia_Muzycznik.jpgW dniach 8-9 czerwca w Zielonej Górze miały miejsca dwa spotkania związane z przeprowadzeniem tegorocznych rekolekcji oazowych. W sobotę rano spotkanie dla diakonii wychowawczej i animatorów muzycznych Domowego Kościoła, natomiast wieczorem i w niedzielne popołudnie LOM - Lokalna Oaza Matka dla animatorów i moderatorów posługujących podczas oaz młodzieżowych i Dzieci Bożych. Wśród Eucharystii, modlitwy Liturgią Godzin i konferencji podejmujących problematykę prowadzenia rekolekcji oazowych i ukazujących temat roku, znalazł się czas na naukę piosenki roku oraz pieśni do wykorzystania na Dniach Wspólnoty. Animatorzy muzyczni oazy młodzieżowej i Domowego Kościoła otrzymali specjalnie przygotowane materiały pomocne w posłudze muzycznej - tzw. Muzycznik oazowy zawierający nuty do używanych na oazach części stałych, melodii psalmów responsoryjnych i poszczególnych części Liturgii Godzin. Mamy nadzieję, że doświadczenie tych spotkań zaowocuje pięknem i głębią rekolekcji wakacyjnych.

Mocni w wierze i wdzięczni, bo On jest źródłem życia…

Fot.: Kinga MurawskaNiedziela Miłosierdzia to tradycyjny czas pielgrzymki maturzystów naszej diecezji na Jasną Górę. W tym roku wzięło w niej udział około 2  tys. młodych ludzi, by w modlitwie wypraszać łaski potrzebne na czas egzaminów i wyboru życiowej drogi. Diakonia Muzyczna mogła posługiwać podczas Mszy świętej i Koronki do Bożego Miłosierdzia. Liturgii przewodniczył ks. biskup Tadeusz Lityński w asyście kapłanów i Diakonii Liturgicznej Ruchu Światło-Życie. Wśród posługujących muzycznie nie zabrakło tegorocznych maturzystów, którzy tak wspominają pielgrzymkę:

Hosanna Synowi Dawidowemu została wyśpiewana przez Diakonię Muzyczną podczas procesji wejścia na Eucharystii pod przewodnictwem księdza Biskupa Stefana Regmunta. W każdą Niedzielę Palmową młodzież z naszej diecezji gromadzi się w Kościele, by wspólnie przeżyć Eucharystię. Jest to „nietypowa” Msza Święta, ponieważ radujemy się z przybycia Chrystusa do Jerozolimy i wyśpiewujemy z tej racji Chwała Tobie Najwyższy Boże, Chwała Władco Wszechświata!, ale chwilę potem, podczas Liturgii Słowa śpiewamy Boże mój, Boże, czemuś mnie opuścił (słowa psalmu) i słyszymy opis Męki Chrystusa. Ten dzień był szczególny, ponieważ został połączony z Festiwalem Życia, w którym to chrześcijanie pokazują radość z życia oraz stają w obronie daru życia, który otrzymaliśmy od Boga. Z tej racji bardzo dużo rodzin zwłaszcza z małymi dziećmi pojawiło się na tej Eucharystii, a potem uczestniczyło w marszu dla życia. W swojej homilii ksiądz Biskup Stefan Regmunt poruszył także problemy aborcji i eutanazji. Ważny jest poziom świadomości młodzieży tychże tematów, ponieważ to młodzi są w myśl słów Jana Pawła II „przyszłością świata i nadzieją Kościoła”. Choć Niedziela Palmowa ma przygotować nas na wydarzenia Triduum Paschalnego, to była ona również refleksją na temat życia nie tylko mojego, czy moich znajomych, ale i tego, które jest zagrożone. Cieszymy się, że w tej refleksji jako diakonia poprzez śpiew mogliśmy mieć swój skromny udział.

b_200_0_16777215_00_images_Wydarzenia_Rokitno_RokitnoKalwaria2013-03.jpgPatrząc codziennie na krzyż często nie do końca sobie uświadamiamy jak ważną odegrał rolę podczas drogi krzyżowej Pana Jezusa. Jest on wyrażeniem cierpień i bólu, które Chrystus znosił, byśmy, my zwykli ludzie, mieli życie wieczne. Pamiątką tamtych wydarzeń jest nabożeństwo Drogi Krzyżowej. W Rokitnie, jak co roku, mieszkańcy i przybyli goście  (a było ich sporo) udali się do Wieczernika na Nabożeństwo Kalwaryjskie, aby w skupieniu, na modlitwie i kontemplacji przeżyć owe Jezusowe chwile cierpienia i odnieść je do własnego życia. Rozważania oparto na nauczaniu Sługi Bożego ks. biskupa Wilhelma Pluty. Każda chętna osoba mogła nieść krzyż. Momentami jednoczenia się ludzi była również Koronka do Miłosierdzia Bożego oraz śpiewy między stacjami, którymi przewodniczyli: organista tamtejszej parafii, siostry zakonne oraz nasza Diakonia Muzyczna. Nastrój panujący podczas tej niezwykłej Drogi Krzyżowej odbywającej się o zmierzchu na pewno pozostanie bardzo długo w mojej pamięci.

Zdjęcia z wydarzenia można obejrzeć na stronie Sanktuarium Rokitniańskiego.

b_200_0_16777215_00_images_Wydarzenia_Warsztaty_Triduum_WarsztatyTriduumGorzow2013.jpg3 marca 2013 r. uroczystą Mszą świętą w gorzowskiej katedrze zakończyła się druga edycja Warsztatów muzyczno-liturgicznych przed Triduum Paschalnym prowadzonych przed Diakonię Muzyczną naszego Ruchu. Podobnie jak w Zielonej Górze około 50 osób podczas weekendu intensywnie ćwiczyło śpiewy na Triduum Paschalne, słuchało konferencji liturgicznych oraz doskonaliło swój warsztat muzyczny. Wierzymy, że ten czas zaowocuje pięknem posługi w czasie najważniejszych świąt w roku liturgicznym.

Oto kilka wypowiedzi warsztatowiczów:

Zakończyła się 38. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie w Częstochowie. Na Kongregacji w gronie odpowiedzialnych Ruchu odejmowana jest refleksja nad kierunkami rozwoju Ruchu Światło-Życie oraz nad tematyką nowego roku formacyjnego. Od tegorocznej Centralnej Oazy Matki będziemy rozważać hasło: Narodzić się na nowo. Więcej informacji o Kongregacji możemy przeczytać na stronie www.oaza.pl. Szczegółowe materiały pojawią się w teczkach roku (na oazach). W czasie Kongregacji także oficjalnie prezentowana jest piosenka roku. W wyniku konkursu wyłoniona została piosenka Pawła Golińskiego Narodzić się na nowo

b_200_0_16777215_00_images_Wydarzenia_Warsztaty_Triduum_WarsztatyZG2013.jpgZakończyła się zielonogórska edycja Warsztatów muzyczno-liturgicznych przed Triduum Paschalnym. Około 50 młodych ludzi przez dwa dni wspólnie podejmowało wysiłek przygotowania się do tego najważniejszego święta w roku. Warsztaty były okazją do nauki rozmaitych śpiewów - szczególnie wielogłosowych, kształtowania warsztatu głosowego (dykcja, emisja, rozumienie tekstu) oraz do poznawania lepiej liturgii Triduum. Ważnym elementem warsztatów były chwile modlitwy - na początku zajęć, Kornka do Miłosierdzia Bożego, wieczorna adoracja i Eucharystie. Nie pozwalały one zapomnieć po co jest tak naprawdę to ćwiczenie pieśni.

Oto wypowiedzi kilku uczestników warsztatów:

Zbawca, On porusza góry - czyli o KAMUZO 2013 słów kilka

Fot. ks. Marcin Kliszcz

Tegoroczne KAMUZO przeszło już do historii. Czas intensywnej pracy nad głosem, warsztatem i duchem zgromadził spragnionych nowych doświadczeń uczestników oraz animatorów podejmujących posługę w murach rokitniańskiego Domu Rekolekcyjnego. Jak więc podsumować dziesięć dni przepełnionych Panem i muzyką na Jego cześć?

Początek strony