KAMUZO 2013 zbliża się wielkimi krokami. Intensywnie też przebiegają przygotowania do tych rekolekcji. Tradycyjnie już w okresie okołoświątecznym (22.12.2012) u moderatora diakonii miało miejsce spotkanie robocze osób, które zdecydowały się posługiwać podczas najbliższego KAMUZO (i KAMUZO®).

Fot.: Mateusz KowalikSpotkanie z Diakonią Muzyczną w parafii Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wielkopolskim dobiegło końca. Święto patronalne Ruchu Światło-Życie stało się dobrą okazją do wspólnego śpiewania pełnym głosem na chwałę Pana. Nie bez powodu miało ono charakter wspólnotowy. Oprócz członków diakonii muzycznej byli z nami przedstawiciele innych diakonii i sympatycy z Gorzowa i okolic.

b_200_0_16777215_00_images_Wydarzenia_kongres2012-kosciol.jpgW Jego Imię idź! Jezusa władzę głoś! Oto, Kościele, jest czas, abyś powstał i głosił: Jezus, nasz Odkupiciel i Pan!

„Mamy mało czasu, a dużo do zrobienia” – tak rozpoczynała się każda próba Diakoni Muzycznej. Było to oczywiście powiązane z napiętym planem Kongresu Stowarzyszeń, Ruchów i Wspólnot dla Nowej Ewangelizacji, który rozpoczynał Rok Wiary w naszej diecezji. Był to szczególny czas, w którym rozmaite Stowarzyszenia, Ruchy i Wspólnoty zacieśniały więzy między sobą, ale przede wszystkim podjęły się wspólnej ewangelizacji i głoszenia zmartwychwstałego Jezusa mieszkańcom Zielonej Góry. Diakonia Ewangelizacji wraz z Diakonią Muzyczną zorganizowały i przeprowadziły Flash mob na zielonogórskim deptaku.

b_200_0_16777215_00_images_Ilustracje_znaczek_na_kongres.pngUroczystymi nieszporami w kaplicy Rokitniańskiego Sanktuarium rozpoczął się Diecezjalny Kongres Stowarzyszeń, Ruchów i Wspólnot dla Nowej Ewangelizacji. Pierwsza jego część ma charakter sympozjalny. Oprócz podjęcia modlitwy przedstawiciele rozmaitych wspólnot słuchają konferencji o źródłach nowej ewangelizacji, o jej istocie, podmiotach i adresatach oraz o strategiach ewangelizacyjnych. Na tej części jest również reprezentowana Diakonia Muzyczna i podejmuje posługę prowadzenia śpiewów na Liturgii Godzin.

b_200_0_16777215_00_images_Wydarzenia_DDJ2012.JPGW sobotnie popołudnie (6 października 2012 r) w Zielonej Górze odbyło się kolejne spotkanie Diecezjalnej Diakonii Jedności. Diakonia ta skupia w sobie moderatorów, pary Domowego Kościoła oraz odpowiedzialnych za poszczególne diakonie w naszym Ruchu (w naszej diecezji). Podczas spotkania omówiono zbliżający się Kongres Stowarzyszeń, Ruchów i Wspólnot w naszej diecezji a w szczególności działania w kościele stacyjnym. Był czas także na prezentację pracy różnych diakonii w naszej diecezji. Także Diakonia Muzyczna miała możliwość przedstawienia swej działalności. Poruszono także problem relacji między rejonami Domowego Kościoła a rejonami gałęzi młodzieżowej i dziecięcej Ruchu. Uczestnicy Diakonii Jedności zastanawiali się także jakie działania podjąć w tych miejscach naszej diecezji, gdzie Ruch rozwija się słabo. Oby czas tego spotkania przyniósł w przyszłości piękne owoce.

b_200_0_16777215_00_images_Wydarzenia_Inne_OJDMuz1.jpgGdzie? Wszędzie! No, może nie wszędzie, ale w wielu miejscach w Polsce. Miałam okazję przekonać się o tym, uczestnicząc w Oazie Jedności Diakonii Muzycznej Ruchu Światło-Życie. OJDMuz odbywała się w domu rekolekcyjnym Ruchu Światło-Życie w Częstochowie od piątkowego wieczora do niedzielnego popołudnia, w ostatni weekend września. Uczestniczyło w niej około 40 osób, w tym kilka małżeństw z Domowego Kościoła, niektóre z nich wraz z dziećmi. 

b_200_0_16777215_00_images_Wydarzenia_PielgrzymkaRuchu_Rokitno2012-03.JPGW dniach 31.08-1.09 odbył się Diecezjalny Dzień Wspólnoty Animatorów i Diakonii. Już od piątku w Sanktuarium Maryjnym w Rokitnie gromadzili się animatorzy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Ruchu Światło-Życie. Podsumowanie oaz wakacyjnych, planowanie pracy rocznej oraz spotkania w rejonach i diakoniach to tylko kilka punktów programu, które pozwoliły pochylić się nam nad hasłem tego roku: Kościół naszym domem. 

b_200_0_16777215_00_images_Wydarzenia_PielgrzymkaRuchu_Rokitno2012-01.JPGW pierwszą niedzielę września odbyła się Pielgrzymka Ruchu Światło-Życie do Rokitna. Jednak wielu animatorów naszej diakonii spędziło w Rokitnie 11 dni. Jak to się stało? Już wyjaśniam:) Wszystko zaczęło się 23 sierpnia, kiedy to w godzinach południowych zjawiliśmy się w Rokitnie aby przeżyć Kurs Oazowy dla Animatorów. 

Cały świat niecha śpiewa Ci świętą pieśń… Wielki jest nasz Pan.

b_200_0_16777215_00_images_Wydarzenia_PielgrzymkaRuchu_Rokitno2011.jpgWielki jest nasz Pan, bo ofiarował nam swą łaskę przez dar Ruchu Światło-Życie i dar tegorocznych rekolekcji wakacyjnych. Wielki jest nasz Pan, bo wlał ducha służby w serca wielu moderatorów i animatorów (także muzycznych), by stawali się Jego narzędziem w dziele głoszenia Ewangelii. Wielki jest nasz Pan, bo pozwolił się przez tę posługę poznać tak wielu uczestnikom tegorocznych oaz.

Więcej takich przeżyć!

b_200_0_16777215_00_images_Wydarzenia_Warsztaty_Broniszow_Broniszow2012.jpgSkończyły się. Warsztaty Diakonii Muzycznej w Broniszowie dobiegły końca. Po pięciu wspólnie przeżytych dniach mogę dojść do wniosku, że warto było jechać. Pierwszy raz miałam okazję być na warsztatach Diakonii. Panowała tam ciepła, rodzinna atmosfera, która dominowała głównie podczas wspólnych posiłków przygotowywanych przez "Mamę" Asię :) Jej  frytki stały się hitem warsztatów - były znakomite! W planie zajęć pojawiło się podsumowanie minionego roku i planowanie przyszłego oraz rozważania nad planem Ad Christum Redemptorem 2. Nasze głowy aż dymiły od pomysłów :)

b_200_0_16777215_00_images_Wydarzenia_COM_COM1(2).JPGW dniach 25-27 maja Diakonia Muzyczna diecezji zielonogórsko-gorzowskiej posługiwała w czasie Centralnej Oazy Matki. Możliwość naszego zaangażowania się (pierwszy raz) w tak ważne dla całego Ruchu Światło-Życie wydarzenie była dla nas niesamowitym wyróżnieniem oraz doświadczeniem jedności Oazy. Dlatego chcielibyśmy podzielić się z Wami naszymi przeżyciami z tych kilku dni: świadectwami obecności Pana Boga w posłudze muzycznej oraz radością ze spotkania Go we wspólnocie oazowej.

Dnia 15. kwietnia 2012r. odbyła się Pielgrzymka Maturzystów do Częstochowy pod hasłem „Daj się odnaleźć”. Już po raz 35. maturzyści z całej naszej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, spotkali się w tym świętym miejscu, aby prosić Boga nie tylko o pomoc podczas egzaminu dojrzałości, ale również o opiekę w nadchodzącym dorosłym życiu.

b_200_0_16777215_00_images_Wydarzenia_Rokitno_RokitnoKalwaria2012-02.JPGW ostatni piątek przed Triduum Paschalnym nasza Diakonia została poproszona o posługę w Rokitnie podczas wielkiego wydarzenia - Drogi Krzyżowej dróżkami Kalwarii Rokitniańskiej. Po Mszy świętej, na której posługiwaliśmy śpiewem i graniem, ruszyliśmy w stronę autokarów, by wraz z pielgrzymami, którzy zjechali się z całej diecezji, udać się na pierwszą stację Drogi Krzyżowej.

 

b_200_0_16777215_00_images_Ilustracje_warsztaty_triduum_2012.pngJuż po raz czwarty (a trzeci w Zielonej Górze) w dniach 9-11 marca 2012 roku w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego odbyły się w Warsztaty muzyczno-liturgiczne przed Triduum Paschalnym, które zgromadziły ponad 70-ciu uczestników z całej diecezji. W czasie trzech, pracowitych dni zgłębialiśmy sens przeżywania Świętego Triduum Paschalnego poprzez zajęcia warsztatowe i konferencje. 

b_200_0_16777215_00_images_Wydarzenia_Kamuzo_jubileusz_kamuzo2012.jpg

Rekolekcje KAMUZO właśnie dobiegły końca. Wszyscy zastanawiamy się jak ten czas mógł tak szybko zlecieć? 10 dni pełnych wrażeń w otoczeniu rozentuzjazmowanych zarówno animatorów, jak i uczestników! Nikt nie miał prawa powiedzieć słów „ale nuda”.

b_200_0_16777215_00_images_phocagallery_30Kamuzo_Jubileusz_Kamuzo_201266.jpgKlęcząc u stóp Maryi uczyliśmy się od niej, jak uwielbiać Boga, jak wyśpiewać Jemu chwałę, jak dostrzegać w naszym życiu wielkiej rzeczy, które on czyni. Patrzę na najmłodsze pokolenie i tak sobie myślę, że myśmy też tacy byli dziesięć, dwadzieścia lat temu. Myślę, że to jest siła Kościoła, kiedy kolejne pokolenia ludzi odczytują w Słowie Bożym dla siebie drogę, inspirację do tego, by pokonywać pewne trudności, podejmować wysiłek przyjazdu mimo innych obowiązków – kolejni kamuzowicze wciąż się na to zdobywają.

ks. Roman Litwińczuk

4 lutego w Zielonej Górze odbyło się pierwsze od dłuższego czasu spotkanie Diecezjalnej Diakonii Jedności. Zadaniem tej diakonii jest wspomaganie moderatora diecezjalnego w kierowaniu Ruchem na szczeblu diecezjalnym oraz troska o jedność Ruchu w diecezji. W jej skład wchodzą oprócz moderatora diecezjalnego i diecezjalnej pary małżeńskiej Domowego Kościoła także moderatorzy i animatorzy odpowiedzialni poszczególnych diakonii specjalistycznych (i nie tylko). Z tej racji również Diakonia Muzyczna ma swych przedstawicieli w tym gronie (ks. Łukasz Parniewski i Jakub Jęczmionka). Na spotkaniu rozważano kierunki rozwoju Ruchu Światło-Życie w diecezji oraz zastanawiano się nad powołaniem oddziału Fundacji Światło-Życie w naszej diecezji. Przede wszystkim jednak pojawiła się intensywna wola współpracy między gałęzią młodzieżową Ruchu a Domowym Kościołem (Oaza Rodzin), szczególnie na polu działań w obrębie poszczególnych diakonii specjalistycznych. Mamy głęboką nadzieję, że te pragnienia niebawem się urzeczywistnią.

b_200_0_16777215_00_images_Wydarzenia_SpotkaniaDiakonii_nagrania_jubileuszowe_2011.jpgW ramach przygotowania do jubileuszu Kamuzo, 29 i 30 grudnia 2011 w kościele pw. św. Józefa w Zielonej Górze zrealizowano kilka nagrań. W galerii można obejrzeć zdjęcia z tego wydarzenia, natomiast nagrania pojawią się przy okazji Jubileuszu. Wypada gorąco podziękować wszystkim którzy przybyli na to wydarzenie, dzielnie stali w dość chłodnym kościele. Ufamy, że było warto ;-)

Podczas Oazy Rekolekcyjnej Diakonii Jedności odbywającej się w Porszewicach w dniach 25-27 listopada, Moderator Generalny Ruchu Światło-Życie, ks. Adam Wodarczyk ogłosił powołanie Centralnej Diakonii Muzycznej. Odpowiedzialnym za tę diakonię został Marcin Łęczycki autor tegorocznej piosenki roku oraz współtwórca internetowej skarbnicy nut - portalu giszowiec.org. Gratulujemy i życzymy darów Ducha Świętego w nowej posłudze. :-)

b_200_0_16777215_00_images_Wydarzenia_SpotkaniaDiakonii_spotkaniediakonii2011.jpgSłowa tej pieśni przez najbliższy miesiąc będą grać mi w głowie. A wszystko za sprawą ponadrejonowego spotkania Diakonii Muzycznej, które odbyło się w sobotę 12 listopada br. w Zielonej Górze, przy parafii Św Józefa. Około 40 osób z różnych stron diecezji przyjechało po to, by wspólnie spędzić czas na modlitwie, śpiewaniu, spotkaniach w grupach. Rozpoczęliśmy wspólną modlitwą, po której udaliśmy się na śpiewy. Mówi się, że "Im dłuższa rozłąka tym gorętsze powitanie" i tu można było zauważyć, że to powiedzenie sprawdza się bez żadnej wątpliwości. Po wejściu na salki nikt nie był zdziwiony, gdy usłyszeliśmy: " Wija Wije Wijoo" itd. to znaczy rozśpiewkę. Dla sopranów i tenorów dobre rozśpiewanie jest bardzo ważne, gdyż bez tego po prostu ciężko zaśpiewać niektóre frazy. Co wcale nie oznacza, że alty i basy mają wtedy freetimee - też oczywiście się rozśpiewują.

Diakonia Mzyczna nie istnieje tak ot, bez żadnego celu. Jest częścią czegoś większego, pięknego - Ruchu Światło-Życie. A zastanawialiście się kiedyś skąd w oazie tacy wspaniali, wyrozumiali, ciepli i kochani animatorzy? Przecież nie zjechali sobie na ślizgawce z nieba opieczętowani foską i z Biblią pod pachą. Oni się w jakimś szpitalu urodzili, wychowali w jakimś mieście, a wreszcie - formowali w jakiejś wspólnocie, gdzieś na jakichś oazach byli, mówili, że Jezus jest ich Panem, odkrywali jak pięknym dziełem jest oaza... No ale żeby kogoś formować, przekazywać mu wiedzę, uczyć, to dobrze jest samemu chodzić do szkoły, czyż nie? No i Ruch swoim członkom (także animatorom muzycznym) taką szkołę oferuje - to Szkoła Animatora. W przedostatni weekend października odbyła się jej pierwsza sesja.

b_200_0_16777215_00_images_Wydarzenia_DniMlodych_ddm2011-21.jpgNikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich.

Tegoroczne Diecezjalne Dni Młodych, które były częścią wojewódzkich obchodów roku kolbiańskiego, odbyły się w Gębicach, na terenie byłego obozu jenieckiego Amtitz, gdzie siedemdziesiąt dwa lata temu przebywał przez trzy miesiące św. Maksymilian Kolbe.

 17.08.2011r. Środa. 22:42.

b_200_0_16777215_00_images_Wydarzenia_Warsztaty_Broniszow_dsc04546.jpgUdało się! Walizka spakowana. Prawie... Niby to tylko pięć dni, ale nigdy nie wiadomo, co się może przydać, dlatego postanowiłam dopakować jeszcze mikser. Musiałam coś wypakować, żeby się zmieścił (padło na śpiewnik...), ale trudno – nie mogę przecież umrzeć z głodu. A już jutro początek warsztatów! Jupiii!

Początek strony