Patrząc na przykład męczenników, nie bójcie się dawać świadectwa. Nie lękajcie się świętości. Starajcie się odważnie dążyć do pełnej miary człowieczeństwa. Wymagajcie od siebie, choćby inni nawet od was nie wymagali!

b_200_0_16777215_00_images_Wydarzenia_gorzow_2czerwca2011.jpgSłowa te wypowiedział Jan Paweł II przed 14 laty w Gorzowie podczas swej pielgrzymki do ojczyzny. Świętując Jego wyniesienie na ołtarze, mogliśmy ponownie pochylić się nad ich znaczeniem dla nas.

Fot.: Mirosław PlaszczykJuż po raz kolejny ostatnia niedziela Wielkiego Postu – Niedziela Palmowa – była dla nas okazją do czynnego uczestnictwa w diecezjalnych obchodach Światowego Dnia Młodzieży. Połączone siły członków Diakonii Muzycznej i uczestników tegorocznych warsztatów przed Triduum Paschalnym zaowocowały muzyczną posługą na miarę tego ważnego wydarzenia – elegancką, pełną skupienia i przede wszystkim będącą modlitwą dla wszystkich zgromadzonych w parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze.

Zakończyła się Pielgrzymka Maturzystów naszej diecezji do Częstochowy, na której podczas liturgii, tradycyjnie już, śpiewy prowadziła Diakonia Muzyczna. Na stronie Biura Prasowego Jasnej Góry dostępna jest krótka relacja, kilka zdjęć i nagrania.

b_200_0_16777215_00_images_Wydarzenia_Maturzysci_Maturzysci20112.jpgTegoroczna posługa Diakonii Muzycznej na Jasnej Górze była nie lada wyzwaniem. Oprócz pielgrzymki, którą odbywali tegoroczni maturzyści, wspominaliśmy tragicznie zmarłych w katastrofie smoleńskiej. Ponadto nasz śpiew na Eucharystii po raz pierwszy obejmował jeszcze czas Wielkiego Postu (poprzednimi laty pielgrzymka zawsze wypadała w pierwszą niedzielę po Wielkanocy). Z pomocą na ten niedzielny mix przyszła nam Aklamacja przed Ewangelią, w której Pan Jezus powiedział: „Ja jestem zmartwychwstanie i życie, kto we Mnie wierzy, nie umrze na wieki”, która w dniu tak ważnym dla Polaków wskazała nie na smutek, a na radość życia wiecznego.

b_200_0_16777215_00_images_Ilustracje_WarsztatyPrzedTriduum2011.pngTegoroczne trzydniowe Warsztaty muzyczno-liturgiczne przygotowujące do Triduum Paschalnego, odbywające się po raz pierwszy w Gorzowie Wielkopolskim, zgromadziły dziesiątki uczestników chcących lepiej i głębiej przeżyć Święta Wielkanocne poprzez posługę śpiewem.

b_200_0_16777215_00_images_Ilustracje_kalendarz_marcowy.pngWraz z nadejściem Środy Popielcowej wkroczyliśmy w okres Wielkiego Postu. To nie tylko wstrzemięźliwość od szeroko pojmowanej rozrywki, jest to czas modlitwy i kontemplacji nad paschalną historią zbawienia. My – oazowicze, członkowie Diakonii Muzycznej, również chcemy w tym szczególnym okresie jednoczyć się w modlitwie. 13 marca pragniemy rozpocząć Tydzień Modlitwy za Diecezjalną Diakonię Muzyczną. Przed nami jest bardzo dużo inicjatyw - warsztaty, posługa podczas pielgrzymki maturzystów, Światowe Dni Młodzieży, posługa animatorów podczas oaz wakacyjnych oraz Diecezjalne Dni Młodzieży. Trzeba się modlić, żeby mieć siłę, chęć i zapał do posług. Oczywiście Diakonia ma też za co Bogu dziękować, za te 29 edycji rekolekcji KAMUZO, za wszystkie warsztaty, oazy, chwile i wspomnienia. To jest szalenie ważne! Wykorzystajmy ten czas w pełni i włączmy się wszyscy w tę inicjatywę! Niech każdy wybierze sobie dowolną formę modlitwy i wiernie ją podejmuje przez siedem dni zaczynając od niedzieli 13 marca. Tydzień modlitwy za Diecezjalną Diakonię Muzyczną zakończymy podczas warsztatów przed Triduum, niedzielną Eucharystią. Serdecznie zapraszamy do włączenia się w to dzieło.

Na chwałę Boga

b_200_0_16777215_00_images_Wydarzenia_Kamuzo_Kamuzo2011a.jpgKAMUZO 2011 – zakończone! Czas modlitwy, pracy i zabawy pod kierunkiem animatorów. Podobnie jak w ubiegłych latach czas rekolekcji pokrywał się z sesjami i różnymi zaliczeniami, ale nasi niezawodni animatorzy robili co w ich mocy, aby choć przez kilka dni być z nami w Rokitnie. Mimo iż była świetna zabawa, ani na chwilę nie pozwalali nam oni zapomnieć, że wszystko co robimy, jest na chwałę Boga.

Plan dnia był prawie taki sam jak w poprzednich latach: jutrznia, konferencje, przygotowanie do Eucharystii, Eucharystia, szkoły muzyczne, spotkania w grupach, śpiewy w sekcjach głosowych, Apel Jasnogórski i adoracja Najświętszego Sakramentu. Oczywiście mieliśmy też czas dla siebie, aby troszkę odpocząć.

5 grudnia br. zakończył się konkurs "Zmotywuj na Kamuzo". Nadesłano 15 prac z których Jury wybrało trzy zwycięskie. Oto laureaci:

Pierwsze miejsce - Błażej Stachowski za pracę Kamuzo - By każda nuta i każdy dźwięk brzmiały na chwałę Pana;

Drugie miejsce - Natalia Pecyna za pracę Pragniesz uderzeń pozytywnej muzyki - Przyjedź na KAMUZO 2011;

Trzecie miejsce - Beata Iwańska za pracę Nieoceniona pomoc - 'Narysowałbym wam jak to się śpiewa, ale wy już macie to narysowane'.

Wszystkie prace można zobaczyć w galerii (Różne/Konkurs "Zmotywuj na Kamuzo")

b_200_0_16777215_00_images_Konkurs_Zmotywuj_na_Kamuzo07.jpgb_200_0_16777215_00_images_Konkurs_Zmotywuj_na_Kamuzo14.jpgb_200_0_16777215_00_images_Konkurs_Zmotywuj_na_Kamuzo04.jpg

Przedsmak Kamuzo

b_200_0_16777215_00_images_Ilustracje_sluchawki.jpgW Zielonej Górze odbyło się spotkanie Diakonii w parafii św. Józefa Oblubieńca. Tematem spotkania było „Słuchać Pana”, który również nawiązywał do hasła roku formacyjnego Ruchu Światło-Życie. Od godziny 10.00 w przedsionku Kościoła czuwały dwie recepcjonistki, które walcząc z zimnem dzielnie sprawdzały obecność, witały uśmiechem i rozdawały małe śpiewniczki. Wchodząc od razu robiło się cieplej. Kiedy godzina rozpoczęcia wybiła, przywitał nas bardzo serdecznie Ksiądz Moderator i spytał się nas czy my wiemy co w ogóle znaczy „Słuchać Pana”? Po wprowadzeniu i krótkiej modlitwie zeszliśmy tłumnie (a było nas około 30) do salki, aby tam Kuba mógł poprowadzić rozśpiewkę oraz nauczyć nas nowych pieśni. Wspólny śpiew, ćwiczenie w sekcjach głosowych, a nawet przeszkadzanie niektórych podczas prób… - wszystko to sprawiło, że poczułem się jak na KAMUZO!

b_200_0_16777215_00_images_Wydarzenia_DniMlodych_DDM2010-01.jpgW trzeci weekend września odbyły się kolejne Diecezjalne Dni Młodych. Tym razem po raz pierwszy (najprawdopodobniej, bo młodzi takiej długiej pamięci nie mają) odbywały się one w Międzyrzeczu. Coroczna posługa w czasie DDM należy do podstawowych zadań naszej diakonii.

Tegoroczne spotkanie rozpoczęło się w piątek wieczorem. Po krótkiej, przebiegającej w pogodnych nastrojach, próbie odbyła się Eucharystia połączona z nieszporami. W sobotę rano po wczesnym rozśpiewaniu pomodliliśmy się jutrznią. W południe odbyła się intensywna próba, po której śpiewem rozpoczęliśmy długo oczekiwaną adorację Najświętszego Sakramentu. Popołudniu służyliśmy w czasie uroczystej Eucharystii, której przewodniczył bp Stefan Regmunt. Wieczorem, w czasie nabożeństwa "Narodzić się z Ducha", odśpiewaliśmy fragmenty Akatystu do Ducha Świętego.

b_200_0_16777215_00_images_Wydarzenia_Rokitno_Rokitno1.jpgRokitniańskie wzgórze zapewne jeszcze dobrze pamięta dźwięki, które pojawiły się tam w czasie tegorocznego Kamuzo. Po naszym wyjeździe wszelkie melodie zawędrowały do najmniejszych zakamarków tego wyjątkowego miejsca ;-) Podczas Dni Wspólnoty Animatorów i Diakonii oraz Diecezjalnej Pielgrzymki Ruchu Światło-Życie mogliśmy ożywić te dźwięki na nowo.

b_200_0_16777215_00_images_Wydarzenia_Warsztaty_Broniszow_Broniszow2010-04.jpgCzas warsztatów Diakonii Muzycznej w Broniszowie minął. Już niedługo będziemy posługiwać podczas pielgrzymki Ruchu Światło-Życie w Rokitnie. W tym międzyczasie indywidualnych przygotowań chcemy podzielić się z wami refleksją nad tegorocznymi warsztatami, czyli co nieco od animatorów!

Zatem...

b_200_0_16777215_00_images_Wydarzenia_Akatyst2010.JPGDuch Święty - cichy sprawca życia duchowego w nas. Tak często ukryty w swym działaniu, tak często niewidoczny. Ten, którego dziwnie byłoby usłyszeć, a jeszcze dziwniej zobaczyć. Duch Święty ma swoje szczególne święto w liturgii Kościoła, choć nieustannie jest w niej obecny. O tymże Duchu wyśpiewuje piękny hymn Akatyst. 12 ikosów, obrazów, za pomocą jakże barwnych porównań ukazuje działanie Ducha Świętego w naturze, w stworzeniu, w historii narodu wybranego, w życiu Kościoła i każdego chrześcijanina. Duch Święty pokazany jest jako Źródło energii, Ten, dzięki Komu róża jest piękna, Ten, który dał królewskość lwu, który prowadzi pędzel malarza, Źródło wiedzy Fenicjan, który działał przez Mojżesza, Dzięki Komu zwyciężali męczennicy, Ogień i Ten, który ogień wznieca - wymieniając jedynie nieliczne Jego cechy ukazane w Akatyście. Cieszymy się, że było nam dane (Diakonii Muzycznej wraz z uczestnikami warsztatów przed Triduum) właczyć się w ten śpiew pochwalny. Wcześniejsze spotkanie formacyjne w sali Jasnogórskiej na plebanii parafii pw. Ducha Świętego uświadomiło nam cechy muzyki i śpiewu kościelnego. Dzięki ukazaniu właściwego celu naszej posługi muzycznej z pewnością łatwiej było wejść w klimat modlitwy. Wieczernik stał sie w jakiś sposób i naszym udziałem. Dzięki wszystkim za posługę.

b_200_0_16777215_00_images_Wydarzenia_Inne_Krakow_Prezydent_pozegnanie-01.jpgOstatnia droga Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii były dla mnie czymś niesamowitym. Tłum będący na krakowskim rynku zaczął gromadzić się od godziny 7.00, a na obrzeżach nawet i wcześniej! Mnóstwo ludzi stojących z flagami Polski, harcerzy pomagających tym, którzy w tym upale mimo wielkich chęci niedomagali i powaga na twarzy każdego Polaka, to coś, co uświadomiło mi jak zjednoczony potrafi być naród polski. Polak potrafi! W tej chwili nic się nie liczyło, ani przekonania, ani wiara, jaką się wyznaje..., każdy oddawał cześć zmarłym.

b_200_0_16777215_00_images_Religijne_MatkaBoza.jpegZakończyła się pielgrzymka maturzystów Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej na Jasną Górę. Kolejny już raz młodzi ludzie przez modlitwę powierzali Matce Najświętszej swoje przyszłe życie. Podczas tego spotkania tradycyjnie już posługę pełniła Diakonia Muzyczna. Około trzydziestu członów diakonii swym śpiewem i grą pomagało młodym ludziom w modlitwie i przeżywaniu Eucharystii.

b_200_0_16777215_00_images_Wydarzenia_DniMlodych_SDM2010-03.JPGZakończyły się uroczystości związane z Światowymi Dniami Młodych. Diakonia Muzyczna wraz z uczestnikami Warsztatów przed Triduum posługiwała podczas Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem ks. biskupa Stefana Regmunta oraz podczas "nabożeństwa" ewangelizacyjnego. Kościół pod wezwaniem Ducha Świętego w Zielonej Górze zabrzmiał gromkim śpiewem "Hosanna". Tradycyjnie fotorelację można obejrzeć w Galerii w dziale Dni Młodych.

b_200_0_16777215_00_images_Wydarzenia_SDM_krzyzsdm.jpgW Niedzielę Palmową 28 marca młodzi ludzie na całym świecie już XXV raz będą się jednoczyć we wspólnej modlitwie i przeżywaniu Eucharystii w ramach Światowych Dni Młodzieży. Nasza Diakonia również aktywnie włączy się w tym dniu do radosnego śpiewu HOSANNA. Będziemy posługiwać podczas Mszy i Nabożeństwa w parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze. Do posługi na Eucharystii o godzinie 15.30 zaproszeni są wszyscy uczestniczy tegorocznych Warsztatów przed Triduum. Próba odbędzie się 28 marca o godzinie 13.00 w Sali Jasnogórskiej u sióstr przy parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze. Natomiast do śpiewu na Nabożeństwie mogą zgłaszać się uczestnicy KAMUZO 2010. Próba odbędzie się 28 marca o godzinie 12.00 w Sali Jasnogórskiej u sióstr przy parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze. Zapraszamy do zgłaszania chęci swojego udziału na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . W odpowiedzi na zgłoszenie przesłany zostanie plan z pieśniami.

b_200_0_16777215_00_images_Wydarzenia_Warsztaty_Triduum_warsztaty_triduum_2010.JPGW ostatni weekend lutego w parafii Podwyższenia Krzyża w Zielonej Górze naprawdę wiele się działo. A to za sprawą odbywających się tam, już po raz drugi, warsztatów przygotowujących do Triduum Paschalnego, które prowadziła Diecezjalna Diakonia Ruchu Światło-Życie. Plan zajęć był bardzo napięty, ale to dlatego, abyśmy mogli lepiej przygotować się do Świąt Wielkiej Nocy.

b_200_0_16777215_00_images_Wydarzenia_Kamuzo_Kamuzo2010.jpgTegoroczne KAMUZO pokazało nam jak ważne są to rekolekcje, nie tylko dla uczestników, ale też dla animatorów… Termin rekolekcji pokrywał się z okresem zaliczeniowym i egzaminacyjnym na studiach. Utrudniło to animatorom posługę na rekolekcjach (zauważmy jeszcze że utrudniło a nie uniemożliwiło). Osoby przyzwyczajone do stałej obecności każdego z animatorów mogły być zdziwione przyjazdami, wyjazdami, powrotami, a nawet zmianami animatorów prowadzących grupę… Ale dzięki temu, iż te rekolekcje są tak ważne, animatorzy-studenci robili wszystko, żeby móc być na KAMUZO chociaż kilka dni, pomimo sesji, zimna, komunikacji zastępczej i innych utrudnień w dotarciu do Rokitna. I miejmy nadzieję że im się to opłaciło, a ich praca zaowocuje w przyszłości.

b_200_0_16777215_00_images_Ilustracje_kalendarz1.jpg29 grudnia bieżącego (jeszcze) roku odbyło się robocze spotkanie dotyczące planowania KAMUZO 2010. Zostały podzielone funkcje, zakresy obowiązków oraz terminy obecności animatorów. Serdecznie pragnę podziękować animatorom, którzy przybyli i podjęli się posługi podczas KAMUZO, a także tym, którzy przybyć nie mogli, ale wyrazili swą troskę o Diakonię w mailach.

Fot.: Barbara SzuszkiewiczTak prawie pół wieku temu śpiewali dwaj Starsi Panowie – i mieli rację.  Przekonać się o  tym mogliśmy w czasie odbywającej się w Paradyżu w dniach 4.06 – 6.06.2009 Oazy Modlitwy (spotkanie formacyjne animatorów), tym razem przygotowanej przez animatorów naszej diakonii.

„Piosenka pomoże na wiele...”

O tym, że muzyka łagodzi obyczaje, mówi się nie od dziś. Wiedzieli o tym zapewne także twórcy filmu „Pan od muzyki”, który mieliśmy okazję obejrzeć w piątkowy wieczór. Wzruszająca historia o potędze muzyki, która potrafi obudzić wrażliwość nawet w największych łobuziakach, okraszona sporą dawką chóralnego śpiewu w wykonaniu młodych Francuzów. Był to swego rodzaju wstęp do części formacyjnej, która miała miejsce następnego dnia.

 

W dniach 18-20 września w Gorzowie Wielkopolskim odbywały się Diecezjalne Dni Młodzieży. Piątkowy wieczór i sobotnie przedpołudnie, to czas formacji liderów i animatorów wspólnot młodzieżowych - czas wspólnej modlitwy oraz warsztatów Akademii Liderów Nowoczesnej Ewangelizacji. W sobotnie popołudnie rozpoczęły się właściwe Dni Młodzieży. W programie było radosne uwielbienie, piknik młodych oraz wieczorne nabożeństwo "hope Salers" (sprzedawcy nadziei). W niedzielę młodzi uczestniczyli w Eucharystii, a potem w koncercie zespołu "The Foo". Wzorem lat ubiegłych Diakonia Muzyczna naszej diecezji posługiwała podczas liturgicznych spotkań (Msze święte, Liturgia Godzin).

 

W Rokitnie od piątku 4 września odbywał się Dzień Wspólnoty Animatorów Ruchu Światło-Życie. Zgromadzili się tam animatorzy z naszej diecezji oraz uczestnicy tegorocznych trzecich stopni. Na spotkaniach był obecny również moderator generalny Ruchu ks. Adam Wodarczyk. Był to czas podsumowań oaz letnich i planowania pracy diakonii w nadchodzącym roku formacyjnym. W niedzielę do Rokitna przyjechali uczestnicy tegorocznych rekolekcji oazowych. Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy włączyli się w posługę muzyczną podczas tych dni.

b_200_0_16777215_00_images_Osoby_TadeuszKondracki.JPGBędę śpiewał Panu dokąd żyję, będą grał Bogu memu dokąd jestem.
I oby Mu była, oby mu była miła moja pieśń…

29 sierpnia 2009 r. zmarł nagle wieloletni Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie oraz gospodarz rekolekcji KAMUZO. Został pochowany na cmentarzu przy Bazylice Rokitniańskiej.

Początek strony