b_200_0_16777215_00_images_Wydarzenia_Warsztaty_Broniszow_WarsztatyBroniszow2009.JPGPo raz kolejny członkowie diakonii muzycznej mogli wcielać w życie nieco rozszerzoną benedyktyńską maksymę „Ora et labora (azaliż zabawa)” uczestnicząc w warsztatach, przygotowujących do wrześniowej posługi podczas RDW w Rokitnie i Diecezjalnych Dni Młodzieży w Gorzowie Wielkopolskim. Podobnie jak w zeszłym roku, dzięki życzliwości ks. Jana Makowskiego odbyły się one w Broniszowie. Pracy było sporo, więc nic nie mogło stanąć nam na przeszkodzie w dążeniu do jak najpiękniejszego grania i śpiewania (nawet remont plebanijnej łazienki). 


RokitnoKoronacjaMsza-01.JPGZakończyły się obchody jubileuszu 20 – lecia koronacji obrazu Matki Cierpliwie Słuchającej. Mieliśmy zaszczyt włączyć się w uroczystości i służyć śpiewem w obecności całego Kościoła diecezjalnego.

W piątek poprowadziliśmy śpiew w czasie nieszporów o Najświętszej Maryi Pannie w kaplicy domu rekolekcyjnego. „Nasza” kaplica nie stała się innym miejscem jedynie przez zakończony remont i obecność wielu wiernych, ale również przez jej poświęcenie, którego dokonał bp Regmunt zaraz po rozpoczęciu liturgii. Mogliśmy już od początku nowego etapu funkcjonowania kaplicy, której ściany są nasiąknięte ponad ćwierćwieczną modlitwą i śpiewem uczestników KAMUZO, wypełnić ją hymnem, psalmami i radosnym Magnificat.

krzyz_sdm.JPGKrzyż to jest brama Pana, jeśli chcesz przez nią wejdź, zbliżmy się do ołtarza, Bogu oddajmy cześć. - te słowa znanej pieśni Wspólnoty Miłości Ukrzyżowanej zabrzmiały na rozpoczęcie czuwania przy krzyżu i ikonie Światowych Dni Młodzieży w Zielonej Górze, w kościele pw. Ducha Świętego (30.04.2009). Była to okazja do modlitwy przy "niemym świadku" pięknych spotkań rzesz młodych ludzi z Papieżem. W pewien sposób dzięki temu krzyżowi i my mieliśmy możliwość niejako do nich dołączyć. Eucharystia pod przewodnictwem księdza biskupa diecezjalnego Stefana Regmunta, po niej czuwanie przy krzyżu i rozważanie fragmentów papieskich przemówień ze Światowych Dni Młodzieży, potem apel Maryjny i zakończenie spotkania przy pomniku Jana Pawła II stworzyło przestrzeń doświadczenia Boga we wspólnocie różnych pokoleń. Cieszymy się, że jako diakonia muzyczna mogliśmy poprzez śpiew i muzykę przyczynić się do stworzenia owej przestrzeni modlitwy.

b_200_0_16777215_00_images_Wydarzenia_Maturzysci_bazylika.jpgZakończyła się już pielgrzymka maturzystów diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej na Jasną Górę, a wraz z nią posługa Diakonii Muzycznej w Częstochowie. Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do przygotowania tego wydarzenia oraz dla wszystkich śpiewających (i grających też ;-). Jeśli ktoś chciałby posłuchać nagrań z pielgrzymki, to może je znaleźć na stronie Biura Prasowego Jasnej Góry.

palmowka.jpgMinął kolejny etap posługi Diakonii muzycznej wraz z sympatykami (uczestnicy warsztatów przed Triduum). Śpiewaliśmy (i grali) podczas Eucharystii i Nabożeństwa w Niedzielę Palmową w Zielonej Górze w łączności ze Światowymi Dniami Młodzieży. Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy włączyli się w tę posługę. Zapewne był to dobry wstęp do posługi podczas Triduum Paschalnego w parafiach.

b_200_0_16777215_00_images_Wydarzenia_Warsztaty_Triduum_WarsztatyTriduum2009-01.jpgW niedzielę 15 marca zakończyły się trwające od piątku Warsztaty muzyczne przygotowujące do posługi podczas Triduum Paschalnego. Brało w nim udział prawie 70 osób - głównie z Zielonej Góry, choć obecni byli uczestnicy z Kostrzyna, Gorzowa Wielkopolskiego, Sulechowa, Czerwieńska, Nowej Soli, Lubska, Żar, Gubina, Międzyrzecza, a także z okolicznych wiosek. Były to dwa dni (nie licząc piątku) intensywnej pracy, wypełnione przede wszystkim ćwiczeniem śpiewów oraz poznawaniem liturgii poszczególnych dni Triduum. Ilość zgłoszeń pokazuje, jak potrzebna jest taka warsztatowa forma przygotowania do właściwego prowadzenia śpiewów podczas świąt paschalnych. Szczególne podziękowania należą się animatorom prowadzącym warsztaty. Włożyli wiele wysiłku w przygotowanie i przeprowadzenie warsztatów. Mamy nadzieję, że czas spędzony na ćwiczeniu zaowocuje pięknem liturgii Triduum w parafiach naszej diecezji. 

b_200_0_16777215_00_images_Wydarzenia_Kamuzo_kamuzo2009.jpgCzy mogę wyobrazić sobie ferie zimowe bez KAMUZO? Tak. Pewnie spędziłabym je w domu, z rodziną lub przed telewizorem, w górach z przyjaciółmi albo zupełnie gdzie indziej. I być może byłyby to nawet pożytecznie spędzone chwile. Wiem jednak, że to nie to samo, co ferie w Rokitnie. Ja doświadczyłam tego już po raz drugi i... proszę o jeszcze!

Zapisy na KAMUZO rozpoczęte. Tradycyjnie już w przerwie między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem miało miejsce spotkanie osób zaangażowanych w Diakonię Muzyczną Ruchu w naszej diecezji oraz przygotowujących rekolekcje Kamuzo. Rozmowy dotyczyły kształtu Diakonii Muzycznej, kryteriów przynależności do niej, a także czysto technicznych rzeczy związanych z posługiwaniem na Kamuzo. Tym samym lista animatorów posługujących w Rokitnie została zamknięta. Z pewnością spotkanie było owocne i teraz pozostaje zabrać się do pracy nad zbliżającymi się rekolekcjami. Polecamy się modlitwie.

Strona kamuzo.net jest z wami od roku. To kolejny mały jubileusz. Pierwszy świętowaliśmy pół roku temu. Wtedy wygląd strony został znacznie odświeżony. Dla przypomnienia poniżej prezentujemy zrzut ekranu poprzedniej wersji strony. b_200_0_16777215_00_images_strona1.0.png

Cieszymy się rozwojem strony. Codziennie wchodzi na nią średnio 30 użytkowników. Oczywiście bywają dni, kiedy jest ich więcej - zaraz po jakiś ważnych wydarzeniach. Cieszymy się, że strona kamuzo.net trochę się przydaje.

Z okazji rocznicy nie zobaczycie większych zmian w wyglądzie. Ten który jest nam się podoba ;-). Natomiast został przygotowany moduł strony do logowania. Szczegóły podane zostaną niebawem.

Cieszymy się, że jesteście z nami i zachęcamy do aktywnego udziału w tworzeniu strony. 

Administratorzy

b_200_0_16777215_00_images_Wydarzenia_SpotkaniaDiakonii_spotkanie_rejonu3.jpgJak służę? To pytanie zadawali sobie animatorzy muzyczni (i sympatycy diakonii) na spotkaniu formacyjnym w Zielonej Górze (sobota, 29.11.2008 r. parafia Św. Józefa). 

W uroczystość Wszystkich Świętych Diakonia Muzyczna wsparta kilkoma osobami spoza diakonii podjęła posługę śpiewu podczas Mszy świętej na cmentarzu w Zielonej Górze.  Mszy przewodniczył biskup diecezjalny Stefan Regmunt. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tej Eucharystii, za gotowość, odpowiedzi na maile, próby i indywidualne ćwiczenie śpiewów. Było warto i myślę, że możemy ze spokojem powiedzieć słudzy nieużyteczni jesteśmy, zrobiliśmy wszystko, co powinniśmy wykonać. (Łk 17,10). 

Zakończyły się Diecezjalne Dni Młodych w Zielonej Górze. Posługiwaliśmy od piątku podczas każdej Eucharystii i trochę podczas niedzielnego nabożeństwa. W galerii dostępne są zdjęcia, a w dziale "pliki" można pobrać dwa nagrania z niedzielnej Eucharystii. Pozostałe można otrzymać indywidualnie przez zakładkę "Kontakt" (Moderator). 

b_200_0_16777215_00_images_Wydarzenia_Maturzysci_dsc_0165.jpgWłaściwie chcąc podsumować naszą rokitniańską posługę, trzeba by mówić nie tylko o niedzielnej Eucharystii, ale o naszych mniejszych i większych funkcjach już od piątku. I podstawową rzeczą, którą myślę, że powinniśmy się cieszyć, to gotowość i umiejętność bycia we właściwym miejscu o właściwej porze (i to od animowania muzycznego na początku punktów programu po przygotowanie liturgii godzin, apelów, Eucharystii).

Oczywiście, mimo tego pozytywnego, ogólnego podsumowania, jest jeszcze trochę rzeczy, nad którymi musimy cały czas pracować (postawa, umiejętność skupienia i koncentracji, pamięć o wcześniejszych ustaleniach i uwagach). W kwestii Eucharystii niedzielnej, myślę, że zrobiliśmy wszyscy tyle, ile mogliśmy, żeby było jak najlepiej. Na miarę naszych możliwości i warunków (predyspozycji i czasu na przygotowanie).

Patrzę sobie z bliska na ludzki twór, którego z własnej woli jakiś czas nie widziałam z tej odległości i czuję prawie dzikie zadowolenie. Nie chodzi mi tylko o realizowanie w nim charyzmatu Ruchu, kontynuowanie muzycznej tradycji Kościoła i wysublimowany patetyzm kompozycji. Podoba się zaś luz, normalność i chęć - tętniące wewnątrz tworu.

Konkretnie myślę o tym, że nawet zmęczeni podczas długiej próby śpiewu ludzie nie wyglądali jak zgniłe małże, wszelacy odpowiedzialni nie okazywali irytacji i sypali szczerymi pochwałami, a smyczkowcy do upadłego i skutecznie walczyli z przytrudnymi i przecudnymi aranżacjami, a niektórzy nawet z fizjologią. Zadowalała też otwartość muzycznych, którzy wchłonęli całkiem nowych i nawet prawie nieoazowych ludzi bez żadnych pytań i krzywych spojrzeń.

Broniszow2008-01.jpgSłucham sobie właśnie nagrań, które pobrałem ze naszej diakonijnej strony i staram się podsumować nasz warsztatowy czas. Z perspektywy animatora odpowiedzialnego nie jest to podsumowanie naszych, że tak powiem, trzydniowych dokonań, ale ogólnie sytuacji wewnątrz naszej muzycznej wspólnoty.

Sam fakt, że jest w sieci miejsce, gdzie istniejemy, możemy pisać, wirtualnie się „spotykać”, umieszczać i pobierać nagrania, które w ogóle możemy realizować (na mniejszym lub większym poziomie technologicznym), świadczy, że coś idzie naprzód. Starania są wspólne, choć nie zawsze równe (wszystko przed nami).

b_200_0_16777215_00_images_Wydarzenia_Warsztaty_Broniszow_Broniszow2008-02.jpgZakończyły się warsztaty Diakonii Muzycznej i Liturgicznej w Broniszowie. Trzy dni wytężonej pracy, aby przygotować posługę obu diakonii do zbliżających się diecezjalnych wydarzeń: Pielgrzymka Ruchu Światło-Życie do Rokitna w pierwszą niedzielę września oraz Diecezjalne Dni Młodych (19-21 września 2008). Z pewnością był to czas owocny i wiele uczestnicy warsztatów z niego skorzystali. Mnóstwo ćwiczeń śpiewów oraz poznawanie zasad poprawnego wydobywania dźwięków. Instrumentalistom pewnie długo pozostanie w pamięci czas spędzony na ćwiczeniu aranżacji z "Wielkiej Księgi Aranżacji i Tradycji Diakonii Muzycznej".Elementem warsztatów była także posługa podczas kilku mszy świętych niedzielnych w różnych kościołach filialnych Broniszowskiej parafii. Po przyjeździe do domów pozostaje doskonalić to, czego się nauczyło. Szczególne podziękowania należą się proboszczowi parafii w Broniszowie za wyjątkową otwartość i udostępnienie plebanii (niemal każdego jej zakątka ;-D) do ćwiczeń, posiłków, noclegów oraz kościoła do przeprowadzenia prób. 

Aktualizacja: W dziale Kamionka zdjęć można obejrzeć zdjęcia a z działu Kamionka nagrań pobrać dwa nagrania zrealizowane podczas adoracji Najświętszego Sakramentu w kościele w Broniszowie. Miłego oglądania i słuchania!

Zakończył się wakacyjny konkurs "Muzycznemu swemu zdjęcie zrób". Spośród niewielu uczestników konkursu wybrano tych, których prace wydają się najciekawsze. Jury wytypowało trzy zdjęcia zasługujące na uhonorowanie nagrodą.

b_200_0_16777215_00_images_phocagallery_Kamil2008_dsc_0079.jpgZakończył się już Kurs Animatorów Muzycznych i Liturgiczych (KAMIL). Uczestnicy rozjechali się do swoich domów. Miejmy nadzieję, że ten czas spędzony na rekolekcjach będzie owocował nie tylko w ich życiu, ale także we wspólnocie Kościoła poprzez lepszą posługę liturgiczną i muzyczną.

Kamionce zdjęć można zobaczyć zdjęcia z KAMILa, a w dziale Kamionka nagrań dostępne są dwa amatorskie i robocze nagrania śpiewów (Witaj pokarmie oraz O Panie szukasz dzieci twych). 

Wraz z rozpoczęciem wakacji ogłaszamy konkurs fotograficzny pod hasłem:  

b_200_0_16777215_00_images_Ilustracje_KonkursFoto.jpg

Witamy na stronie kamuzo.net!

I tak nadszedł (oczekiwany przez niektórych) pierwszy czerwca 2008 r. Oto oczekiwany prezent. Kamuzo.net z okazji swego małego święta (dzień dziecka to przy okazji ;-) otrzymała nową szatkę. Mamy nadzieję, że spodoba się Wam nieco odmieniona strona Diakonii Muzycznej.b_200_0_16777215_00_images_strona1.0.png

To nasz pierwszy, mały jubileusz. Pół roku temu, pierwszego grudnia 2007 roku strona kamuzo.net pojawiła się oficjalnie w internecie. Od tego czasu otwierana była w Waszych przeglądarkach 7584 razy. 

Msza prymicyjna z pewnością jest wielkim przeżyciem dla nowowyświęconego kapłana. Poprzez uroczystą oprawę liturgiczną podkreśla się wagę tego wydarzenia. Jako wierni możemy w niej okazać naszą wdzięczność za dar kapłaństwa, a neoprezbiter ma okazję do wyrażenia wdzięczności za wszystko, czego doświadczył wędrując na drodze ku kapłaństwu. Cieszymy się, że nasza Diakonia Muzyczna miała swój skromny udział w tej uroczystości. Może nie był to pełen skład diakonii (bo tylko 12 osób), ale z pewnością służył najlepiej  jak potrafił.

Dziękujemy księdzu Danielowi za zaproszenie. Życzymy Mu obfitości Bożego błogosławieństwa na jego kapłańskich drogach. I wierności charyzmatowi Ruchu Światło-Życie. Ksiądz Daniel na swoim obrazku prymicyjnym wypisał motto swego kapłaństwa, zaczerpnięte z modlitwy księdza Wojciecha Danielskiego: Nie daj mi unikać zadań będących próbą mojej słabości, ale daj podjąć je z wiarą i nadzieją, że to Duch Święty mnie do nich namaścił i posłał" (Modlitwa codziennego zjednoczenia się kapłana z Chrystusem Sługą). Życzymy księdzu Danielowi, aby te słowa, które sobie obrał, stały się prawdziwym światłem Jego kapłańskiego życia.

Przyjdź, Święty, zamieszkaj w nas wybrzmiało w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze w Wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Nasza Diakonia Muzyczna miała w tym wydarzeniu znaczny udział. Posługiwaliśmy podczas nabożeństwa Akatystu, podczas Eucharystii a potem także (trochę w sposób niespodziewany) na chwili czuwania modlitewnego grup Odnowy w Duchu Świętym. Z pewnością był to piękny czas, przynoszący wiele radości z posługi, pomimo włożonego trudu. Za ten trud ćwiczenia śpiewów, poświęcony czas, cierpliwe znoszenie prowadzącego ;-) serdecznie Wam, moi drodzy muzyczni, dziękuję. Dzięki dla każdego, kto w jakikolwiek sposób się zaangażował. Z pewnością daliśmy radość modlitwy wielu ludziom, a i sami na tym posługiwaniu łask Bożych zaczerpnęliśmy. Jeszcze raz z całego serca Wam dziękuję. 

Kiedy mija wydarzenie na którym posługiwała diakonia, większość zadaje sobie pytanie: Jak to wyszło? Oto mamy okazję się przekonać jak wypadła posługa muzyczna naszej diakonii podczas pielgrzymki maturzystów. Na stronie Jasnogórskich wiadomości z pielgrzymki maturzystów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej u góry jest odnośnik "audio" otworzy się kolejne okienko z którego można pobrać (odtworzyć) pliki z nagranymi śpiewanymi przez diakonię pieśniami. Można też wysłuchać powitania i homilii ks. biskupa Adama Dyczkowskiego. Życzymy miłych wrażeń słuchowych.

Początek strony